Yöresel Lezzetler

HORİS

HORİS

Malzemeler:

Taze Südüzü, Taze Peynir, Un ve Tuz.

Yapılışı:

Südüzü kaynatılarak erimiş yağ haline getirilir.Aldığı kadar unu içine dökerek kıvamında kavrulana kadar kızartılır. Taze (civil) peyniri ince ince dittikten sonra içine atılır. Hamur gibi hassılladıktan sonra tel tel hale getirilir. İşçiliği ve yapımı çok zor olmasınna rağmen çok lezzetlidir.

ENİŞTE YEMEĞİ

ENİŞTE YEMEĞİ

Malzemeler:

Dövülmüş ceviz içi, kayısı kuru, tereyağı ve şeker.

Yapılışı:

Tahmini olarak bir baklava tepsisini dolduracak kadar Kayısı kurusunu suda haşladıktan sonra dövülmüş ceviz içini bu kayısı kurusunun arasına koyup kapatılarak tepsiye dizilir. Üzerine kızarmasını sağlayacak kadar tereyağı dökülür ve kızarmak üzere fırına verilir. Kızarıp çıktıktan sonra üzerine ilave olarak şerbeti dökülür ve yemeğe hazır olur.

KUYMAK

KUYMAK

Malzemeler:

Süt Kreması (südüzü) ve buğday unu.

Yapılışı:

Süt yüzünü tavada fokur fokur kaynatarak kıvamına geldiğini anlayınca, bunun içerisine buğday unu kararınca kattıktan sonra yağını verinceye (Kusuncaya) kadar kaynatılır. Yağı unun üzerini kapattığı an yemeğe hazır olduğu anlaşılmıştır.

AĞUZ

AĞUZ

Malzemeler:

İneğin yavruladıktan sonra ilk sağılan sütünden 3-4 litre,(Bulama). 1 büyük su bardağı şeker ve 1 veya 2 yumurta.

Yapılışı:

Sütün (bulamanın) içerisine şeker ile yumurta karıştırılıp orta dereceli sıcaklıktaki tandırın içine konulur biraz karıştırılarak koyulaşıncaya kadar pişirilir. Soğumaya bırakılır. Güzel bir lezzeti vardır.