CENAZE / DEFİN İŞLEMLERİ


Belediyemizin Sorumlulukları

Belediyemiz; mevcut mezarların işletilmesini, mezar yeri olmayan vatandaşlara mezar yeri temin edilmesi ve usulüne uygun olarak defin işleminin yapılması ile cenaze taşıma, yıkama, kefenleme, mezarların hazırlanması ve mezarlıkların genel temizliklerinin yapılmasından sorumludur.

İlçemizde bulunan mezarlıkların temizlik, defin ve cenaze taşıma hizmetleri ile Şehrimiz içindeki diğer tarihi mezarlıkların bakım, dolgu ve temizliklerini, ayrıca Pazaryolu Merkez Camii altında bulunan Gasilhanede, cenaze yıkama-kefenleme hizmetlerini Belediyemiz yaptırmakta olup hizmetlerin devamını sağlamaktadır.

Cenaze ve Defin Hizmetleri Nelerdir? ve Hangi İşlemler Uygulanır ?

Vefat eden vatandaşın ölüm raporu, bağlı bulunduğu belediyenin kurum tabibinden veya sağlık ocağı doktorundan ya da herhangi bir doktordan alınır.Araç gelerek cenaze teslim alınır.

İşlemler için sabah, ölüm raporu ve vefat edenin nüfus cüzdanı ile Belediyemize müracaat edilir, ölüm raporu, Gömü İzin Belgesine dönüştürülür.

Hastanede vefat olduğunda, gömü izin belgesi hastane tarafından düzenlenir. Hastanedeki işlemlerin yapılabilmesi için vefat edenin nüfus cüzdanı istenir.

Daha önce aile kabristanı almış olanların yeni vefatlarındaki gömü işlemlerinde, aile kabristanı olduğuna dair belgeyi de getirmeleri gerekir.